This site does not support Internet Explorer 10 or lower. Follow this link to select a different browser.

Er du forberedt på turistsesongen?

Er du forberedt på turistsesongen?

Hvordan forbereder man seg på travle sesonger, og hvor mye mat skal en faktisk beregne?

Noe ekstra til gjesten

Når den ene ferien avløser den andre i høysesongen, gjelder det å stå på pinne for å gjøre gjestene fornøyde. - Og gjestene har forventninger. Det skal helst være fyr i peisen, og bordene skal bugne: Gjestene skal skjemmes bort og samtidig føle seg som hjemme. En avslappet og god atmosfære er viktig å ivareta, selv om det koker i kulissene.

 

Mat til mange

Det er sånn med det er, spesielt med hotelldrift; beredskapen for et eventuelt storinnrykk bør være på plass hele tida. Maten er en av de største risikofaktorene, men samtidig nøkkelen til suksess. Det er smart å ha godt med lagerfasiliteter til frysevarer, kjølevarer og tørrvarer. I tillegg er det en fordel hvis dere er så heldige å ha et personale som er godt drillet og kjenner hotellet og gjestegruppen godt.

Det er også viktig å ha et godt samarbeid med grossisten din. Grossisten kan hjelpe deg ved å gi tips til hvilke sesongvarer de har inne, og hvilke varer de har i større mengder. De har lang erfaring i faget, og kan gi råd om hvor mye mat det kan være lurt å beregne, og hvor lenge i forveien varebestillingene burde være inne. I de mest hektiske periodene kan det være smart å ha avtaler om hyppigere leveranser, og sørge for at grossist har nok av varene du trenger klart på grossistlageret når du virkelig kommer i beit.

 

Variasjon i serveringen

Forventninger eller ikke; når storinnrykket er i gang er det ofte buffeten som er redningen, og det er forståelig at den er populær. Gjestene er slitne etter en økt i bakken eller etter en lang reise, og mange mennesker med ulike behov skal mettes innenfor et kort tidsrom. Når feriehelgen er godt i gang, og gjestene har funnet roen, kan hotellkokkene briljere litt mer på kjøkkenet ved å kanskje tilby 3-og 4-retters middager, og prøve seg på andre serveringsmetoder. Variasjon i serveringen gir gjestene  de opplevelsene de ønsker seg når de først tar seg råd til å ta inn på et fint hotell.

 

Hvordan beregne store matmengder?

Skal du ha rikelig med mat, slik at hver gjest blir mett, bør du ta utgangspunkt i at hver person spiser omtrent 500 gram mat. Dette gjelder ingredienser med mye proteiner og eller annen mettende mat, som kjøtt, egg, poteter og grønnsaker. Garnityr, sauser og dressinger beregnes tillegg til dette. Se også an hvilke gjester som kommer. Kommer en busslast med sultne mannfolk, er det lurt å beregne litt mer, mens damer og barn spiser noe mindre. På en buffet bør du også beregne litt ekstra av hver rett, slik at alle fatene ikke er tomme når alle gjestene har forsynt seg. Det hender jo at noen vil gå en runde til!

 

Her er en liten oversikt over hvor mye mat som bør beregnes per gjest. Kilde: matprat.no (https://www.matprat.no/artikler/mengde-mal-og-vekt/hvordan-beregne-mat-til-mange/  

 

Mattype

Mengde

Suppe til forrett

2 dl

Suppe til hovedrett

4 dl

Saus, tynn (sjysaus og lignende)

0,5 dl

Saus, tynn (sjysaus og lignende)

1 dl

 

 

Dressing

0,5 dl

Kjøtt uten bein, gryteretter

150 g

Kjøtt med bein, gryteretter

200 g

Kjøtt med mye bein (fårikål, lammekoteletter)

300 g

Fileter og biffer

200 g

Steik uten bein

200 g

Steik med bein

250-300 g

Koteletter

250 g

Kjøttdeig, karbonadedeig, pølser farsemat

150 g

Ribbe

450 g

Spareribs

350 g

Pinnekjøtt

400-500 g tørrvekt

530-650 g utvannet

Kalkun, hel

500 g

Kylling/kalkun, filet

200 g

Salat

150 g

Kokte grønnsaker

150 g

Erter og bønner (tørkede)

60 g

Ris, rå

60 g

Pasta, tørr

75 g

Poteter

200 g

 

Gode tips til en raus og smart servering:

- Husk alltid å beregne store mengder mat; en kan ikke planlegge gjestens tallerken på forhånd.

- Variasjon og mangfold er viktig. Gjestene som kommer er ofte veldig ulike.

- Hjemmelagde sauser, bakst og delikatesser. Sørg for å informere gjesten om retter og spesialiteter hotellet har laget selv! Det er med på å skape bare en positiv helhetsopplevelse av hotellet.

- Tenk på hvordan du presenterer maten. Små porsjoner ser ofte bedre ut enn lass med mat. Plasser de rimelige rettene med store volumer først på buffeten.

- Pass på at dere har retter på buffeten som allergikere kan spise. Husk at også disse kundegruppene er veldig bevisste på kvalitet og nysgjerrige på det som er nytt og spennende. Sørg for å informere godt!

Ikke bruk masse tid på pynt og anretning. Maten er fin i seg selv, så det holder lenge å legge på litt friske urter og fersk frukt og grønnsaker. Fargesterk mat som friske jordbær, druer og klaser med cherrytomater, liver opp.

 

Kilde: matprat.no

 

 

Finn alt du trenger til serveringen på sg.no